Най-често се пишат ревюта за скъпите обективи. Аз пък ще споделя впечатления за един изключително евтин обектив – Yongnuo 85/1.8. Обективът излезе на пазара преди месец и гледам че в мрежата е доста оскъдна информацията за него. Затова реших да споделя моите впечатления.
Обективът е копие на Canon 85/1.8 USM.
Изработката е добра, байонетът е метален, корпусът е от качествена пластмаса, с гумен пръстен за фокусиране. Първото впечатление е за солидна и здрава конструкция. Резбата за филтъра е 58 мм.
Оптически е много добър, аз не намирам видима разлика с канонския. Дефокусът е много приятен, рязкостта, цветопредаването и контрастът са на ниво. Автофокусът е точен. Поне моята бройка няма отклонения в посока фронт или бек фокус. По време на фокусиране е възможно да преминаваме от АФ към МФ със завъртане на гривната.
И дотук свършват добрите неща…
(можете да видите снимките в по-голям размер, като отворите снимката в лайт бокса, кликнете с десен бутон върху снимката и дадете view image)
А, щях да забравя и цената – струва по-малко от половината на Canon 85/1.8 USM.
Сега лошото.
Най-дразнещото е че АФ е изключително бавен. Аз не помня да съм имал толкова бавен обектив, независимо от коя марка и година на производство. За сметка на това е и шумен, прискърцва при фокусиране.
При насрещна светлина, в определени ситуации (не винаги) се появяват флеъри. Като при старите обективи без МК покритие на лещите. Вижда се на някои от снимките.
Най-странното е, че при затваряне на блендата, обективът започва да бави работата на системата. Пробвах го с две тела – Канон 6Д и 5ДМк3. На бленда 2 – 2.8, забавянето почти не се усеща. Но при затворени бленди от порядъка на 11-16, дори и да сте сложили бърза скорост, имате усещането че апаратът щрака със скорост от половин или една секунда.
Иначе скоростта си е зададената, но явно се губи време докато чипът на обектива накара блендата да реагира.
Тоя китайски чип явно не си говори добре с канонските тела. Това го прави негоден за бърза серийна снимка при затворени бленди (ако някой смята да ползва точно такъв обектив за такива цели). Създава проблем и при следящия фокус при затворени бленди, поради забавянето. Но то така или иначе бавният АФ не предполага идеята да се проследяват бързодвижещи се обекти.
С две думи – обективът е чудесна алтернатива, ако го използвате за удоволствие, да си снимате приятелите и семейството. За статични портрети. За предмети и продукти, за натюрморти, пейзажи и изобщо всякаква по-бавна работа.
И не става (или става доста трудно) ако имате намерение да го използате за репортажи или фотография на бързо движещи се обекти.